وزیر خارجه متاخر سعودی کیست؟ | مواضع او درباره ایران چیست؟

 فارس نوشت:  «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی شب گذشته (چهارشنبه) «ابراهیم العساف» وزیر خارجه را تنها پس از گذشت ۱۰ ماه از روی کار آمدنش کنار گذاشت و «فیصل بن فرحان» را جایگزین وی کرد.

رسانه ها داخل مورد او نوشته اند که در کنار تخصص دیپلماتیکش، تجربه ای کامل در شالوده سلاح و صنایع نظامی دارد و پیش از این عضو شورای مشارکت صنایع سرباز سعودی وجود.

روزنامه «تاگس اشپیگل» آلمان درباره «فیصل بن فرحان» تصنیف است که او روابط نزدیکی با «محمد اساس سلمان» دارد و بوسیله مدت ۱۵ سال در ماخذ صنایع سپاهی کار کرده است. ایران و مغرب

وزیر خارجه متاخر سعودی از جمله مسئولانی است که بیشترین مواضع ضد ایرانی را از خود نشان داده اند. رسانه های سعودی داخل سپتامبر گذشته و پس از حمله یمنی ها به تأسیسات نفتی آرامکو، از قول او نوشتند که «تمامی گزینه ها بخاطر پاسخ به تهران روی میز است.»

«فیصل زمینه فرحان» همچنین به رادیو   «دویچلند فونک» گفت که حملات به آرامکو از هر جهتی که باشد، ایران عامل حملات است و امکان ندارد که بدون کمک ایران این حمله صورت گرفته باشد.

او داخل امتداد مدعی شد که این حمله به مثابه مرام قرار دادن اقتصاد جهانی است و ایران باید مسئولیت آن را پیاده شدن عهده بگیرد و بداند که امکان دنباله دادن بوسیله اینگونه حملات را ندارد.

در همین حال روزنامه عکاظ عربستان سعودی داخل بهمن ماه سال گذشته زمانی که «فیصل بن فرحان» به عنوان قاصد ریاض درون آلمان منصوب شد؛ تو مقاله ای نوشت که او «سیاستمدار شرایط شیرهدار» است.

«شینزیا بیانکو» ممیز امور غرب آسیا بوسیله الجزیره گفت که او روابط قوی با کشورهای غربی و همپیمانان سنتی عربستان سعودی دارد. به گفته وی وزیر خارجه جدید سعودی شخصیت فعالی دارد و وزارتخانه متبوعش شاهد تغییرات خواهد حیات. جمال خاشقچی

ترور فجیع «جمال خاشقچی» نویسنده منتقد عربستانی در مهرماه سال گذشته، تا حدودی مادون «فیصل بن فرحان» را همچنین گرفته است. سرگذشت از این قرار است که وزیر خارجه جدید سعودی تو زمان قتل خاشقچی، مشاور اصلی «جاوید بن سلمان» پیک وقت ریاض داخل واشنگتن حیات و بسیاری بر این عقیده اند که او در ماجرای فرستادن خاشقچی از آمریکا به ترکیه بوسیله این دستاویز که باید مدارک ازدواجش را در استانبول تکمیل کند؛ نقش داشته است.

این اتهامات موجب شد تا بسیاری از نهادهای حقوق بشری بهمن ماه سال گذشته از «فرانک اشتاینمایر» رئیس جمهور آلمان بخواهند تا استوارنامه «فیصل زمینه فرحان» را نپذیرد.

تا اینکه شبکه دویچه وله آلمان نیز گزارش داده بود که معارضان سعودی مقیم در آلمان از حضور «فیصل بن فرحان» در این سرزمین بیم دارند.

«خالد ماخذ فرحان» شاهزاده شاکی سعودی که داخل آلمان بوسیله سر می برد به دویچه وله گفت: «فیصل بن فرحان» پسر عموی من است. به هیچ اسکناس متباعد نمی دانم که او را برای سرکوب و عرشه تعقیب فراغت اعطا کردن مخالفان به آلمان فرستاده اند و من عاطفه ترساندن می کنم؛ چرا که پیش از این نیز داخل لیست ترور و دزدی قرار داشتم…»

این نگرانی ها از نقش سرکوبگر «فیصل بن فرحان» تا حدی افزایش یافت که «اولریک لیشته» نماینده تن حزب لیبرال دموکرات آلمان، به دولت سعودی هشدار عدالت که تمامی مخالفان سعودی مقیم در آلمان، ایمنی دولت برلین را دارا هستند و جامعه جهانی هر گونه تهدیدی به جان مخالفان سعودی را تحمل نمی کند.

***

با تمامی این ها باید منتظر ماند و دید که آیا «فیصل بن فرحان» همچون «ابراهیم العساف» یک مقام تشریفاتی را یدک خواهد کشید و باز بی قراری تمامی مسئولیت ها به گردن «عادل الجبیر» خواهد بود یا وزارت خارجه سعودی تو زمان او ایستگاه خود را باز خواهد یافت.

این در حالی است که هیج مقصد ای مبنی فرق میان «عادل الجبیر» و «محمد بن سلمان» مشهود حلق و او همچنان بیش از هر دیپلمات دیگری تک وثوق ولی دوران سعودی است.